Dlaczego nos mojego Psa jest suchy?
18.jpg

fot. http://joannafotografuje.pl/

4 RZECZY, KTÓRE POWINNIŚMY WIEDZIEĆ, JEŚLI PIES MA SUCHY NOS

Zimny, mokry nos jest uważany za oznakę zdrowego Psa. W pewnym stopniu to prawda. Nos psa w naturalny sposób wydziela śluz, który pomaga mu zatrzymać cząsteczki zapachu na powierzchni. Ale co, jeśli nos Psa jest ciepły i suchy. Czy to oznacza, że pies jest chory?

Niekoniecznie. Najczęściej suchy nos nie jest niczym niepokojącym (czasami Pies po prostu dłuższy czas nie oblizał swojego nosa). Jeśli natomiast to nie jedyny symptom, Psiak ma zrogowaciały nos, itp., to może wskazywać to na poważniejsze problemy.

W poważniejszych sytuacjach Pies potrzebuje natychmiastowej reakcji, aby zmniejszyć jego dyskomfort i poprawić zmysł powonienia.

Jeśli zauważyliście zrogowaciały nos u psa, który w dodatku zaczyna pękać, to poniżej znajdziecie wskazówki, jak prawidłowo zdiagnozować i jak pomóc swojemu Sierściuszkowi.

Wskazówka 1: Ważne jest, by monitorować, kiedy nos Psa jest suchy, a kiedy mokry.

Najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić, to notować możliwie szczegółowo w jakich porach i jakich okolicznościach nos psa staje się przesuszony i zrogowaciały.

Czy tak dzieje się tylko w trakcie pewnych pór roku? Jak często? Jak długo trwa kondycja „przesuszenia”? W trakcie obserwacji rekomendujemy abyście wzięli pod uwagę najczęstsze przyczyny suchego nosa u Psa – to może pomóc w określeniu przyczyny i poprawie samopoczucia Psiaka.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY NA ROGOWACENIE NOSA U PSA / SUCHY NOS

  • Narażenie na działanie warunków pogodowych lub suchego powietrza.
  • Twój Pies ma alergie.
  • Twój pies ma problem z lizaniem nosa.
  • Twój Pies dopiero co się obudził.
  • Twój Pies jest odwodniony.

Kiedy jest gorąco i słonecznie, Pies może poparzyć sobie nos. Podczas mroźnych zimowych miesięcy, skóra (i nos) psa łatwo się wysusza - szczególnie jeśli Twój Pies spędza czas przy grzejniku lub źródle ciepłego dmuchającego powietrza.

Podobnie jak ludzie, Psy mogą mieć alergie na wszelkiego rodzaju żywność, plastikowe miski na wodę, zabawki oraz domowe środki czystości.

Rasy brachycefaliczne - takie jak Mopsy i Buldogi, mają trudności z lizaniem nosa, ponieważ ich pyski są zbyt krótkie. Inne rasy - takie jak Pudle i Lhasa Apsos, są podatne na zablokowane kanały łzowe, które mogą również wysuszyć nos.

Psy nie liżą swoich nosów, kiedy śpią. Suchy nos po przebudzeniu się z drzemki (bez jakichkolwiek dodatkowych symptomów) nie jest powodem do zmartwień.

Odwodnienie to najczęściej rezultat nadmiernego wysiłku fizycznego, zwłaszcza wtedy, kiedy na dworze jest gorąco. Zapewnijcie dostęp do świeżej wody – to bardzo ważne niezależnie od pory dnia, roku. Pamiętajcie, że Psy w ciągu dnia powinny pić ok 60 ml na 1 kg masy ciała.

Sprawdzaj dziąsła swojego Psa, by upewnić się, że nie jest odwodniony.

Zwracanie uwagi na dziąsła Waszego Psa jest ważnym nawykiem - zwłaszcza jeśli prowadzicie aktywny tryb życia. Zawsze, gdy zaobserwujecie suchy nos u Psa, sprawdzajcie jego dziąsła. Jeśli mają one krewetkowo-różowy kolor i są wilgotne w dotyku, to jest to oznaką ich właściwego nawilżenia. Jeżeli są suche, lepkie i blade, to Wasz pies prawdopodobnie jest odwodniony.

Dziąsła mogą również wskazywać na inne poważne schorzenia, w tym niskie ciśnienie krwi, anemię i sinicę. Skonsultujcie się z lekarzem weterynarii, jeżeli dziąsła Waszego psa stają się ciemnofioletowe lub buraczane.

Wskazówka 2: Usuń potencjalne alergeny

Alergie mogą różnić się u każdego Psiaka. Podobnie jak u ludzi mają one różną wrażliwość. Istnieje kilk§a kluczowych czynników, które możecie wyeliminować, aby sprawdzić, czy coś się zmieni na lepsze. Plastik jest dla psów jednym z alergenów, który może powodować suchy nos. Jeżeli Twój Pies ma plastikowe miski na karmę lub wodę, zmień je na np. miski ze stali nierdzewnej, a najlepiej dobrej jakości miskę ceramiczną.

Niektóre psie smaczki i produkty użytku domowego mogą wywoływać alergie. Postaraj się „wyłapać”, co się zmieniło w otoczeniu, co mogłoby potencjalnie spowodować przesuszenie lub zrogowacenie nosa.

Sophie długo zmagała się z bardzo suchym nosem.

Zdjęcie z lewej – przed, z prawej – po zastosowaniu organicznego balsamu Snout Soother.

Krok 3: Nawilż nos swojego Psa

Niezależnie od tego, czy Wasz Pies potrzebuje chwilowego nawilżenia, czy codziennego reżimu pielęgnacyjnego (patrzymy na Was Mopsy!;)), organiczny balsam Snout Soother może Wam pomóc w utrzymaniu pięknego noska.

Wrażliwy Pies jest bardziej podatny na wysuszający się nos, dlatego Natural Dog Company dokładnie wybiera każdy składnik, z którego powstaje wegański i całkowicie naturalny basam do noska. Nieważne jak bardzo wrażliwy jest Wasz Pies, ten produkt jest całkowicie bezpieczny!

Krok 4: Zwracaj uwagę na inne symptomy

W większości przypadków, aby rozprawić się z suchym nosem, wystarczy włączyć kilka dobrych nawyków i zacząć stosować Snout Soother. Natomiast, jeśli nie widzicie poprawy po kilku dniach po wprowadzeniu zmian, skonsultujcie się z weterynarzem, by rozważyć np. testy na alergie lub inne dodatkowe badania.

Notujcie inne symptomy takie suchość oczu, ospałość, wymioty, biegunka lub zmiany apetytu. W połączeniu z długo utrzymującym się suchym nosem, może oznaczać to poważniejsze problemy zdrowotne takie jak np. choroby autoimmunologiczne, hiperkeratoza, itd.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA – SUCHY NOS PSA

Czy oliwka dziecięca jest bezpieczna dla Psów?

Oliwka dziecięca teoretyczne jest bezpieczna do użycia na futro, natomiast powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ takie produkty często zawierają zapachy, związki chemiczne, których Pies pod żadnym pozorem nie powinien zlizać. Jak zawsze, najlepiej takie działania skonsultować wcześniej z weterynarzem. My nie rekomendujemy stosowania u Psów produktów kosmetycznych przeznaczonych dla ludzi.

Czy olej kokosowy jest bezpieczny dla Psów?

Olej kokosowy ma wiele zalet, które są pomocne zarówno psom, jak i ludziom. Organiczny olej kokosowy (kluczowy składnik wielu produktów Natural Dog Company) zapewnia silne nawilżenie suchej skóry na nosach, skórze, włosach naszych Psijaciół. Jeśli zdecydujecie się na wprowadzenie oleju kokosowego (samego, w czystej postaci), zróbcie to powoli i oszczędnie, aby znaleźć właściwą równowagę – uprzedzamy, że takie eksperymenty mogą być „brudne” dla otoczenia ;))

Dlaczego nos Psa jest suchy?

Jest wiele powodów suchego nosa W większości łatwo jest im zaradzić poprzez regularne stosowanie balsamu do nosa, itp. Jednakże dłuższe występowanie suchego nosa występujące razem z innymi objawami, może wskazywać poważniejsze problemy zdrowotne.

Psiekawostki i Natural Dog Company

Strona ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastępować porady lekarza weterynarii. Strona i jej zawartość nie może być wykorzystywana w celu stawiania diagnozy, konsultacji dotyczących postępowania w razie choroby. W razie wątpliwości co do stanu zdrowia lub postępowania w przypadku choroby należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl