Dlaczego mój Psiak tak intensywnie liże łapy?
16.jpg

fot. http://joannafotografuje.pl/

Poświęcamy swoim Psijaciołom ogrom uwagi, ponieważ tak bardzo ich kochamy. Obserwujemy, cieszymy się z każdego gestu, ponieważ są naszą dumą i uciechą, a z każdym ich ruchem nasze uwielbienie do nich wzrasta. Kiedy tak bacznie monitorujemy nasze cztery łapy ważne jest abyśmy wiedzieli, które zachowania są u naszego psiaka całkowicie naturalne, a które mogą wskazywać poważniejsze problemy. Jeden z nawyków, który budzi dość spore kontrowersje dotyczy lizania i podgryzania łap.

„Dlaczego mój Pies tak bardzo wylizuje sobie łapy?”

Czy to naturalny psi rytuał dbania o higienę? Czy to całkowicie normalne zachowanie, czy może sugerować nudę? A może to coś bardziej poważnego i powinniśmy reagować? Powszechnie wiadomo, że psy i koty w mniejszym lub większym stopniu same dbają o higienę i „czyszczą się”, jednak nadmierne wylizywanie łap nie jest dobre dla naszych Psijaciół. Jeśli zauważyliście, że Wasz Pies zaczął intensywnie wylizywać łapy i nie może przestać warto znaleźć tego przyczynę i zastanowić się nad pójściem do weterynarza i wdrożeniem odpowiednich działań lub leczenia.

Najczęściej (nie zawsze) stałe, nadmierne wylizywanie łap spowodowane jest nadmiernym swędzeniem. Nieznośnie swędzące łapy i opuszki sprawiają, że Pies szuka ulgi poprzez lizanie i podgryzanie. Chcąc chronić zdrowie naszych Psijaciół ważnym jest, aby dowiedzieć się co dokładnie jest przyczyną swędzenia.

7 przyczyn, dlaczego Pies może nadmiernie wylizywać łapy

  • Drożdżaki lub alergie skórne

Drożdżaki lub alergie skórne mogą być spowodowane jedzeniem, które nie zawiera wystarczających ilości mięsa i protein, które Psy, naturalne drapieżniki, potrzebują w swojej diecie. Wiele karm dla Psów zamiast odpowiedniej ilości mięsa, zawierają ziarna, węglowodany, środki konserwujące i warzywa. Brak wystarczającej ilości protein i mięsa i jednoczesne występowanie szkodliwych „wypełniaczy” i sztucznych składników może być jedną z przyczyn nadmiernego wylizywania łap. Dlaczego? Infekcje drożdżakowe są w takim przypadku bardzo prawdopodobne.

Organizmy Psów, podobnie jak nasze, zawierają drożdżaki w jelitach. Ilość drożdżaków jest zbalansowana wtedy, kiedy system odpornościowy jest silny i zdrowy, a jego paliwem jest wartościowe zbilansowane jedzenie. Niestety bardzo często odpowiednie dobranie karmy, spełniającej potrzeby naszych najmilszych jest bardzo trudne i kosztowne, a nieodpowiednia dieta jest w stanie zaburzyć balans w jelitach i organizmie i sprawić, że zacznie występować swędzenie.

Jeśli swędzenie i drożdżaki pojawią się na łapach, mogą one zacząć niesamowicie swędzieć (zwłaszcza w przestrzeniach międzypalcowych), a psiaki zaczynają je sobie intensywnie wylizywać. To jedyna czynność, którą znają, która jest im w stanie przynieść ulgę. Niestety takie działanie może na dłuższą metę przynieść więcej złego niż dobrego. 

Nadmierne wylizywanie i podgryzanie łap może spowodować zaczerwienienia, opuchliznę, podrażnienie oraz nawet wypadanie sierści. Jeśli drożdżaki nie są pod kontrolą zmienia się nawet pH psiej śliny, dlatego często możemy obserwować, że sierść lub włosy w wylizywanych miejscach robi się różowa/czerwonawa.

  • Alergie

Pod względem problemów zdrowotnych my i Psy mamy wiele wspólnego! Weźmy jako przykład alergie. Łapki naszych Psijaciół mogą swędzieć lub być podrażnione przez alergie na trawy, pyłki, różne rośliny. Całkowite wyeliminowanie alergenów nie zawsze jest możliwe, ale róbmy co w naszej mocy aby zapobiegać konsekwencjom, lub złagodzić efekty.

  • Niepokój lub nuda

To prawda, że i Psy doświadczają ataków lęku. Najczęściej dzieje się tak kiedy zostają same przez dłuższy okres czasu, są w kiepskim nastroju lub są osłabione początkami chorób. Poprzez lizanie łap przynoszą sobie ulgę – ta czynność jest dla nich uspakajająca. Jednak tak jak wspominaliśmy wcześniej, nadmierne lizanie może podrażniać skórę i prowadzić do infekcji bakteryjnych.

  • Infekcje bakteryjne

Bez względu na to czy Twój Psiak wylizuje swoje łapy ponieważ swędzą, bolą, lub po prostu ma na to ochotę może to finalnie doprowadzić do problemów lub infekcji skórnych. Infekcje tego typu powinny zawsze być zbadane przez lekarza weterynarii, który może zapisać antybiotyk, lub zasugerować sposoby na zapobieganie ich nawrotów w przyszłości.

  • Ból

Psy mają tendencję by poświęcać więcej uwagi miejscom na ich ciele, które są zranione lub bolesne. Drapanie, lizanie i podgryzanie bolących łapek może przynieść im tymczasową ulgę. W takiej sytuacji sprawdźcie łapki, czy nie występują na nich żadne ranki, otarcia, ciała obce, które nie powinny się tam znajdować – np. drzazgi, szkło, odłamki i sprawdźcie czy Psiaczek nie kuleje. Nadmierne wylizywanie może nawet doprowadzić do powstawania cyst, więc zwracajcie również uwagę na tego typu przypadłości. Jeśli nie możecie znaleźć nic co mogłoby powodować ból, nie widać opuchlizny udajcie się do weterynarza.

  • Przesuszona skóra

Tak jak nasza skóra ma tendencję do wysuszania się, pękania czy podrażnień tak samo może się dziać u Psów. Przyczyny suchej skóry mogą być bardzo różne i doskwierać w różny sposób. Powodem może być ciepłe i suche powietrze w naszych mieszkaniach podczas sezonu grzewczego, zimno, suche powietrze na zewnątrz, lub niektóre z produktów. Unikajcie zbyt częstych kąpieli, zwłaszcza w produktach, które zawierają silne związki chemiczne i konserwanty. Na mocno przesuszoną skórę warto raz dziennie nałożyć silnie nawilżający, naturalny i organiczny balsam. Aby uniknąć wytarcia balsamu o łóżko, dywan, posłanie lub cokolwiek co nasz Psijaciel może napotkać na swojej drodze zalecamy stosowanie zaraz przed zaśnięciem, kiedy Psiak jest wyciszony, a organizm jest w fazie regeneracji.

  • Sól, pestycydy, chemikalia używane na zewnątrz (zwłaszcza podczas mrozów)

Łapy Psów mają stycznośc z wieloma rzeczami i podłożami o bardzo różnych strukturach. Jeśli łapki po spacerach są wylizywane, widocznie podrażnione, swędzą jest to bardzo prawdopodobne, że były w kontakcie z substancją lub podłożem drażniącym – np. nawozy chemiczne na trawnikach, czy nawet piasek. Podrażniona delikatna skóra łapek i ich poduszek może być przyczyną nieustannego ich wylizywania.

Jak dbać o łapki zmniejszając ryzyko ich podrażnienia, wylizywania czy przesuszania?

Natural Dog Company ma w swojej ofercie organiczne i naturalne kosmetyki, które na co dzień pomagają w pielęgnacji, regeneracji i ochronie psich łapek.

Paw Soother naturalnie i cudowanie nawilża, regeneruje łapki naszych Psijaciół – sprawia, że są elastyczne, gładkie i zdrowe. Kiedy łapki są w dobrej kondycji możemy zaobserwować, że chęć ich lizania nie jest już tak uporczywa i wielka.

Balsam do łapek PawTection to produkt z równie cudownych składem jak jego poprzednik, natomiast jego głównym zadaniem jest ochrona łapek przed czynnikami zewnętrznymi. Balsam tworzy ochronną barierę między łapkami a podłożem, co sprawia, że nie są one tak narażone na działanie warunków zewnętrznych.

Kolejnym produktem, którego używamy na występujące problemy skórne, np. między paluszkami to organiczny balsam regenerujący Skin Soother. Skin nawilża, regeneruje i pomaga utrzymać miejsca problematyczne w dobrej kondycji.

Do kąpieli polecamy całkowicie naturalny szampon Spruce Up Pup – nawilży, dobrze wymyje sierść, sprawi, że kondycja skóra znacząco się poprawi i zregeneruje. Psiak szybciej wyschnie i nie będzie pachniał mokrym psem. Polecamy do mycia łapek po spacerkach zwłaszcza w okresie zimowym - jeśli Psiak nie przepada za wanną, czy brodzikiem wystarczy namoczyć szmatkę lub ręcznik w letniej wodzie z odrobiną mydła i przecierać łapy po każdym wyjściu.


Psiekawostki i Natural Dog Company

Strona ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastępować porady lekarza weterynarii. Strona i jej zawartość nie może być wykorzystywana w celu stawiania diagnozy, konsultacji dotyczących postępowania w razie choroby. W razie wątpliwości co do stanu zdrowia lub postępowania w przypadku choroby należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Użytkownicy trafili na ten artykuł ze słów kluczowych:

pies łapy

pies liże łapy

pies gryzie łapy

pies wylizuje łapy

psa bolą łapy

pies liże łapy co to znaczy

pies gryzie łapy i piszczy

pies po operacji łapy

pies liże łapy do krwi

pies gryzie łapy do krwi

pies po złamaniu łapy

pies liże sobie łapy

pies gryzie tylne łapy

pies liże przednie łapy

pies gryzie łapy i ogon

pies wygryza łapy

pies wyciera łapy

pies liże łapy po spacerze

dlaczego pies wylizuje łapy

psa swędzą łapy

pies obgryza łapy

łapy psa zimą

pies gryzie łapy po spacerze

pies wylizuje łapy do krwi

pies obsikuje swoje łapy

pies tylne łapy

pies trzęsie łapą

pies nie stawia łapy

pies śmierdzące łapy

pies sztywnienie łap

pies łapy sól

pies spuchnięte łapy

pies skubie lapy

pies liże tylne łapy

pies zimne łapy

pies kuleje na wszystkie łapy

pies ma zimne łapy

dlaczego pies wyciera łapy


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl